צו ירושה

צו ירושה מה זה

כאשר אדם נפטר ואינו משאיר צוואה יש צורך להגיש בקשת צו ירושה אצל רשם הירושות. בסופו של תהליך מתקבל צו ירושה אשר בעזרתו ניתן לעשות פעולות משפטיות שונות.

מה ניתן לעשות עם צו ירושה

לאחר קבלת הצו ניתן לפנות לחשבונות הבנק של העזבון או של הנפטר ולהציג את המסמך- במצב זה הבנק ישחרר את הכספים ליורשים החוקיים כפי שהם רשומים בצו הרשמי שרשם הירושות הנפיק.

כך גם התהליך עובד בצורה דומה עם העברת בעלות של מקרקין. בין יתר המסמכים הנדרשים על ידי רשם המקרקעין יש להציג את צו הירושה לשם אישור העברת הנכס בטאבו על שם היורשים החוקיים.

איך מבקשים צו ירושה

ממלאים את המסמכים שהרשם לענייני ירושה דורש כמו :

  • בקשת צו ירושה
  • תעודת פטירה
  • יידוע של ייתר היורשים החוקיים על עצם הגשת הבקשה

ייתכן ועוד מסמכים יידרשו לשם הוצאת הצו. עדיף לקחת עורך דין ירושה לשם ביצוע התהליך

מה יכול להסתבך בדרך

ישנה אפשרות ליתר יורשים פוטנציאלים אפשרות להתגד. תקופת ההתנגדות היא מספר שבועות מרגע הפרסום בעיתון אודות הגשת בקשת הצו לרשם הירושות ועד לקבלת הצו הסופי. לאחר מכן יהיה הרבה יותר קשה לבטל צו ירושה. עיקר הטענות הן טכניות כיוון שלא מדובר בהליך בו יש צוואה אלא יורשים חוקיים על פי דין בלבד.

עלות הגשת צו ירושה

האגרה המשולמת יכולה לגיע לכמה מאות שקלים וזאת לשם טיפול בתיק. יתרה מכך ואם אתם מעוניינים לחסוף זמן וכאב ראש ניתן לפנות לעורך דין ירושה. ניתן להכינס לאתר הממשלתי הבא ולראות את העמלות המעודכנות לתשלום האגרה

צו ירושה מקוון

לאחרונה ההליך נעשה פשוט יותר וניתן להגיש בקשה לצו ירושה באינטרנט

כמה זמן אורך התהליך

התהליך יכול לקחת מספר חודשים כיוון שיש בדיקות פנימיות של הרשם לענייני ירושה ולאחר מכן יש להמתתין את הזמן להתנגדויות של צדדים אחרים ולבסוף אפשרות היועמ”ש להביע את עמדתנו בעניין לכן יש להתאזר בסבלנות בעניין. לכל הפחות 3 חודשים. רצוי להתחיל את התהליך מוקדם ככל הניתן.

מאמרים קשורים: הסכם מזונות