הסכם מזונות

הסכם מזונות

אחד מהנושאים החשובים ביותר כאשר זוג מחליט לפרק את התא המשפחתי, הינו תשלום המזונות וגובהם. האב הוא זה שחייב במזונות ילדיו וגרושתו. לעיתים קיימות מחלוקות בין בני הזוג, מה שגורם למתח גדול שאינו מיטיב עם הילדים וכך, בני הזוג נגררים למעשה למאבקים משפטיים יקרים וארוכים, מה שיתיש את שני הצדדים. במידה ובני הזוג יגיעו למצב שבו הם יערכו הסכם מזונות, הליך הגירושין עשוי להתקצר ולחסוך עלויות גבוהות הכרוכות בתביעה המשפטית וכן הסכם זה, ימנע משבר חריף ועוגמת נפש מיותרת לשאר בני המשפחה ולילדים בפרט.

 

כיצד מוגדר נושא המזונות ומהי חבות הב כלפי ילדיו?

ישנם שני סוגים של מזונות- האחד הינו מזונות האישה והשני-מזונות הילדים. חובתו של כל גבר בישראל לשלם מזונות לאשתו במשך כל תקופת נישואיהם. גם במידה ובני הזוג יחליטו להתגרש, עליו לשאת בהוצאות גרושתו במקרים מסוימים. במידה וההורה שאינו משמורן, לרוב הגבר מחויב לשלם מדי חודש את מזונות ילדיו ולהמשיך לתמוך בהם כספית. ישנה חלוקה בתחום המזונות של הצרכים הבסיסיים של הקטינים שכוללים: מזון, ביגוד והנעלה, חינוך לבין דין מדקה שכולל הוצאות כגון: חוגי העשרה, בילויים ומתנות.

 

זוגות רבים מעוניינים להישאר כידידים וביחסים טובים ולו למען ילדיהם ולכן הם יעדיפו לערוך הסכם מזונות, מה שיקנה עבור שני הצדדים הקלה ממשית, כאשר אין מלחמות בבתי הדין לענייני משפחה בדבר וויכוח על גובה המזונות.  כאשר בית הדין לענייני משפחה, נדרש לדון בדבר גובה המזונות,  החלטתו תתבסס על שני פרמטרים מנחים: היקף צרכי הילדים ורמת הכנסת האב, כאשר חובת תשלום המזונות תחול עליו.

 

סכום גובה המזונות, ממש כמו שאר ענייני גירושין עשוי להיקבע ע”י ביהמ”ש לענייני משפחה, בית הדין הרבני או על ידי בני הזוג עצמם באמצעות הסכם מזונות אשר יערוך עורך דינם של בני הזוג.

הסכם המזונות אינו מחייב את הילדים

למרות שחתימה על הסכם מזונות ע”י בני הזוג המתגרשים, הינה דרך נעימה יותר ומהירה להגיע להסכם משביע רצון, כל זה טוב ויפה אך אינו מחייב את הילדים ובאפשרותם להגיש תביעת מזונות וזאת, בניגוד למה שקבעו ההורים בהסכם שחתמו עליו בדבר גובה תשלום המזונות.